Portugalai – pasaulio čempionai

Spalio 3-osios vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje įtemptomis Argentinos – Portugalijos varžybomis baigėsi  devintasis tarptautinės futbolo asociacijos (FIFA) pasaulio salės futbolo čempionatas.

Daugiau nei 8 tūkstančių žiūrovų akivaizdoje viena iš stipriausių pasaulyje Argentinos komanda patyrė skaudų pralaimėjimą Portugalijos rinktinei, Europos čempionei. Portugalijos salės futbolo komandą, varžybas su Argentina laimėjusi vieno taško skirtumu(2:,1 )pirmąjį kartą tapo pasaulio čempione. Abu įvarčius nugalėtojams pelnė Pany Varela. Abi finalininkės 2021-ųjų planetos pirmemybėse Lietuvoje iki pat finalo sėkmingai kopė iki baigiamųjų  varžybų. Argentiniečiai pusfinalyje 2:1 įveikė pasaulio salės futbolo čempionatų rekordininkę Braziliją, o portugalai po pratęsimo ir baudinių serijos 3:2 nugalėjo Kazachstaną.Bronzos medalius laimėjo brazilų futbolininkai, po atkaklios kovos 4:2 (0:1) nugalėję kazachų rinktinę.
Per turnyro uždarymo iškilmę,  kurioje dalyvavo ir pats FIFA prezidentas Gianni Infantino bei LFF vadovai, buvo apdovanoti geriausieji čempionato futbolininkai: rezultatyviausiu pripažintas brazilas Ferrao, geriausiu vartininku – argentinietis Nicolas Sarmiento, o apskritai geriausiu žaidėju – portugalas Ricardinho.
Deja, žemiausią įvertinimą turnyre turėjusi ir tik šeimininkės teisėmis dalyvavusi Lietuvos rinktinė pralaimėjo visus tris žaistus susitikimus (1:2 Venesuelai, 0:3 Kazachstanui, 2:6 Kosta Rikai) ir galutinėje rikiuotėje tarp 24 komandų liko 20-oje vietoje.

Šis pasaulinis sporto renginys vyko trijose Lietuvos miestuose- Kauno, Vilniaus ir Klaipėdos arenose. Iš viso šiame turnyre varžėsi 24 komandos, per trejetą savaičių iki spalio 3 dienos jos žaidė 52 rungtynes. Galingiausių planetoje Argentinos, Brazilijos, Portugalijos, Rusijos rinktinių atstovai negailėjo pagyrimų  Lietuvos arenoms ir varžybų organizacijai, bet kartu ne vienas iš jų stebėjosi tuščiomis tribūnomis.

Salės futbolas, kaip atskira futbolo rungtis, gimė dar 1930 metais Urugvajuje. Vienas futbolo treneris sukūrė šio populiaraus žaidimo salėje taisykles, kuomet dėl blogo oro turėjo atšaukti daugybę treniruočių. Pirmasis pasaulio salės futbolo čempionatas surengtas 1989-aisiais. Lietuva tapo tik trečiąja Europos valstybe, kurioje surengtas salės futbolo pasaulio čempionatas. 1989-aisiais jį organizavo Nyderlandai, 1996-aisiais – Ispanija. Lietuvoje vykęs salės futbolo čempionatas turėjo vieną naujovę – jame pirmą kartą buvo naudojama „video assistent referee“ (VAR) sistema, suteikusi teisėjams galimybę rungtynių metu peržiūrėti vaizdo įrašus ir priimti atitinkamus sprendimus. Tokia technologija futbole plačiai naudojama nuo 2018 metų. Dėl pandemijos metams atidėtas turnyras įeis į Lietuvos sporto istoriją – iki šiol mūsų šalyje niekada nebuvo surengtas tokios reikšmės pasaulio čempionatas. Lietuvai teisė surengti pasaulio čempionatą atiteko 2018-aisiais. Tuomet pavyko nurungti kur kas labiau šioje sporto šakoje pasižymėjusias šalis – Iraną ir Japoniją, dėl to paties tikslo varžėsi ir Naujoji Zelandija. Lietuvoje salės futbolas mažiau populiarus nei krepšinis ar lauko futbolas. FIBA, skyrusi šioms salės futbolo pasaulinėms varžyboms Lietuvoje $20mln (JAV), tikisi, kad tai padidins šios sporto šakos populiarumą Lietuvoje. Lietuvai tai buvo puiki proga garsinti savo vardą pasaulyje šių varžybų pranešimuose spaudoje ar televizijoje, parodyti galimybes dideliems pasaulio sporto renginiams ateiyje.